Naše zkušenosti

2.-3.3.2013 pozitivně motivační víkend

2.3. - seminář STOP tahání na vodítku s Petrou Marečkovou

  • Opět jsme se s Terkou zúčastnily semináře na VFU, ale já tentokrát i s Fíbkem. Semnář byl zaměřen hlavně na praxi, málo teorie. Naučili jsme se co je to zóna odměn, jak naučit pejska milovat vodítko a co dělat, když už na vodítku zatáhne. Musím se přiznat, že minulý seminář se mi líbil více. Teď tam bylo sice zase jen 7-8 pejsků, ale hodně dlouho se čekalo, než každý přijde na řadu. I přesto se mi seminář líbil a teď už jen praktikovat získané znalosti i na procházkách.
  • pár fotek po kliknutí na obrázek, za fotky moc děkujeme Terce, která se "obětovala" a vyfotila nás :)

 

3.3. - lekce pozitivní motivace s Petrou Marečkovou

  • Petra má v Brně také lekce "poslušnosti". Dnes proběhla naše první hodina, na které byli ještě další dva pejsci - štěňátko labradora a štěňátko border colie, takže tam Fíbo byl jako pěst na oko a největší obluda :D Učili jsme se, jak zvyšovat hodnotu pelíšku, jak se s pejskem přetahovat (nastavení pravidel), hráli jsme hru "tvoje volba" na odmítání jídla a také hru "3-2-1 vem si" na sebrání mlsky z podložky. Vlastně jsme si v praxi vyzkoušeli hry, které jsem poznala na prvním semináři pozitivní motivace.

 

konec února 2013

Na přetahování jsem vyrobila fleecové přetahovadlo (návod a ukázka zde) a před každým cvičením - mezi jednotlivými cviky a po cvičení se s Fíbem hezky potaháme podle stanovených pravidel (přetahovadlo může chytit pouze na povel "vezmi", musí ho pustit na povel "pusť" a vyhrává ho s výkřikem "vítěz". Moc mě taky baví hra 3-2-1 vezmi, kdy hodím přetahovadlo před sebe a držím Fíba, kterého pustím po slovech 3-2-1 vezmi :) Úplně nejvíc mě baví, když hraju taky a přetahovadlo si můžu vyhrát pro sebe :D

Aktuálně cvičíme křížení pacek a mrtvolu. S mrtvolou mě Fíbo moc příjemně překvapil, protože si to vymyslel sám, bez navádění či manipulace a velmi rychle pochopil, že lehání na bok bude bohatě odměněno :D Už druhý den tréninku jsme zkusili lehání na bok ze stoje a moc jsme se u toho nasmáli jak Fíbo tančil po pokoji a snažil se co nejrychleji si lehnout na bok, ale zároveň aby ho to moc nebolelo :D Zatím to ještě není na povel, ale pomalu ho přidáváme :)

Křížení pacek učím na krabici, kdy má dávat na krabici pouze jednu packu (my trénujeme zatím pravou) a jsme ve fázi, kdy Fíbo kříží packu na krabici, bez krabice zatím nic ;)

 

16.2.2013 Seminář o pozitivní motivaci

S Terkou (paničkou brášky Artíka) jsme se v sobotu zúčastnily semináře o pozitivní motivaci, vedeného Petrou Marečkovou. Dozvěděly jsme se spoustu užitečných a zajímavých věcí a nejlepší bylo, že tam byli i cvičící pejsci, takže jsme viděli pozitivní motivaci v praxi. Seminář byl zaměřen na úplné základy PM a součástí byly ukázky her, které teď s Fíboškem doma pilně trénujeme. 2. března se chystáme na další seminář o tahání na vodítku, tentokrát už jako cvičící, tak jsem moc zvědavá :D

 

leden 2013

Od Ježíška jsme dostali novou knihu - Jak trénovat nemožného psa :D V tom zlomku, co jsem zatím přečetla se píše, že se má nejprve naklikat "kontakt" s páníčkem - když se na mě Fíbo podívá - klik - odměna. Začali jsme a jde nám to - zkoušíme i venku, kde je více rušivých vlivů a jde nám to ;)

Stále trénujeme chůzi u nohy a zdá se mi, že se Fíbo lepší, když ale nemá náladu tak prostě u nohy nepůjde i kdybych se zbláznila ;)

Doma zkoušíme hry s krabicí, dvě tlapky dovnitř pochopil rychle, ale o dalších dvou zadních asi ani neví, že je má :D

No, jsem zase nadšená do spousty nových triků tak uvidíme, co nakonec dotáhneme do konce ;)

 

prosinec 2012

Střídavě to vzdávám a zase začínám znovu. Je to teda velký zápřah na mé nervy (trénink chůze u nohy). Doma je Fíbo šikula, ale venku je tolik rušivých jevů, že je zázrak, když si k té noze sedne. Začali jsme hrát hry na přivolání (pro zvýšení hodnoty páníčka) a vůbec si teď na procházkách více hrajeme.

Dnes (19.12.2012) jsem vzala ven míček - chvíli jsme si házeli, pak jsme hráli hry na přivolání (podle videa https://www.youtube.com) - hrajeme hlavně hru s obíháním páníčka, potom jsme klikali otočku a pak jsme šli na chůzi u nohy - nejprve jeden krok a sednout a poté i dva kroky a sednout a šlo mu to. Je to prostě hračička ten můj pes :D Musím se obrnit trpělivostí, neztrácet nervy a snad MI to půjde :D

 

29.11.2012 Náš první trénink s lektorkou

Na internetu jsem se dozvěděla, že se v Brně můžu zúčastnit klikrtréninku a tak jsem neváhala a šli jsme. Trénink probíhal na VFU (velmi krásný areál univerzity) s lektorkou Monikou. Ukázali jsme, jak cvičíme, aby Fíbo netahal, jak mu klikám, když jde hezky vedle nohy. Prý mám dobré načasování. Trénink probíhal venku, takže byl Fíbo strašně nesoustředěný a navíc ještě kolem procházelo tolik pejsků. Ale něco jsme předvedli. Ukázali jsme, jak se učíme slalom mezi nohama (to Fíbo pochopil rychle i venku). Monika nám dala pár rad, jak ještě jinak cvičit chůzi u nohy i doma. Máme cvičit maximálně 3 cviky a do příště si napsat seznam - co nám jde, co nám nejde, co všechno se chceme naučit :)

Větší část lekce jsme prokecaly, ale dozvěděli jsme se užitečné věci. Teď už jen najít čas na klikání a domácí cvičení ;)

 

21.11.2012 - 28.12.2012 První týden

Ve středu jsem si s nadšením koupila knihu Klikrtrénink pro vašeho psa (Morten Egtvedt, Cecilie Koste) a se stejným nadšením jsem se do ní hned začetla a v zápětí běžela koupit klikr.

Hned druhý den jsem se pokusila Fíba naklikat, vzala jsem klikr i ven a klikla a odměnila Fíboše vždycky, když udělal něco, co se mi líbilo. 

Další dny jsme trénovali doma a Fíbo nabízel sedni, vstaň, pohled na mě a k mému velkému úžasu a potěšení nabízel také ukázkové ležení, úklonu a mávání packou a samozřejmě taky štěkání :D

Soňa nám poradila, že bychom měli zkusit něco, co Fíbo vůbec nezná a nikdy to nedělal, abych se ujistila, že pochopil funkci klikru. Tak jsem vyhrabala krabici a čekala co Fíbo na to. Nejprve ji chtěl samozřejmě žužlat a kousat, ale pak konečně na ni omylem stoupl a já rychle klikla. Po několika pokusech to pochopil a začal do krabice stoupat dokonce oběma packama :)

Pak jsme zkusili taky dotyk čumáku na moji dlaň a to pochopil taky velice rychle (a já jsem zjistila, že mi dělá problém soustředit se na jednu ruku, kdy do ní drcne čumákem a zároveň druhou rukou kliknout) :D

Venku jsme začali pracovat na tom, ať Fíbo netahá na vodítku, ale to je velký zápřah na moji trpělivost...