Lovecký výcvik

Příprava na OVVR

Na lovecký výcvik jsme začali chodit 5.8.2012 ke Kristýně Šedé (www.vycvikretrivru.cz). Připravovali jsme se zde na OVVR, které jsme velmi úspěšně (s plným počtem 232 bodů) složili 7.10.2012 v Březolupech u Uherského Hradiště. Jsem moc ráda, že se zde Fíbo seznámil s pernatou zvěří (konkrétně s bažantem a kachnami) a vyzkoušel si taky reakci na střelbu.

Fíbo je moc šikovný a stačily nám "pouhé" dva měsíce výcviku a OVVR jsme složili na jedničku. Jen 14 dní nám sice zabralo učení povelu DRŽÍ, ale vyplatilo se. Zvěř Fíbovi stále moc nevoní, ale snad se to na dalších trénincích spraví a ukážeme se ještě na vyšších zkouškách.

 

Podrobně o jednotlivých lekcích:

5.8.2012

V neděli jsme byli poprvé na tréninku skupinky OVVR-začátečníci...ale jediní začátečníci jsme tam byli my :( Trénovali jsme na Kociánce u rybníčku. Nejprve jsme měli ukázat, jak umíme povel DRŽ! :D :D :D Fíbo se rozhodl, že dummy ani nevezme do tlamy, takže to byla ostuda. Dostali jsme za úkol trénovat VEZMI-DRŽÍ-PODEJ! a radu, že když pejsek nechce dummy vzít do tlamy, tak se ho neptáme a nečekáme až se mu bude chtít, ale dummy mu tam vložíme sami :D Dále jsme šli na aport z vody, Fíbo hezky čekal na břehu u nohy, až ho pro aport vyšlu, ale jakmile s ním připlaval zpět a ucítl pevnou půdu pod nohami, dummy pustil z tlamy a dál už ho prostě neponese (opět naše zakleté DRŽÍ). Další disciplínou na OVVR je nos. Kristýna dala Fíbovi očuchat kachnu, no ten pohled, když mu ji strčila před nos bych vám přála vidět :D Ale nakonec kačenku očuchal a dokonce i našel (snad ji v budoucnu bude i nosit).
Na další lekci jdeme zase v neděli a tak intenzívně cvičíme vezmi-drží-podej. Fíbo je ale tak rozptýlen ostatními pejsky (jakoby nikdy žádné jiné neviděl), že mám obavu, že to bude zase propadák...Uvidíme...

 

12.8.2012

Vezmi-drží-pust nám v sedě stále příliš nejde, ale trénujeme poctivě. Zato jsme se zlepšili v aportu z vody, když Fíbo plaval zpět s dummy tak jsem trošku couvala a on donesl aport až ke mně. Je to můj šikula. Pak jsme vyzkoušeli přinesení kachny z vody a světe div se, Fíbo ji vzal do huby a plaval s ní zpátky!!! Úplně my došla řeč, honem jsem nevěděla co říkat, co dělat, ale byla jsem hrozně nadšená. Ovšem jakmile Fíbo dosáhl na dno, jakoby si uvědomil co to vlastně donesl, pustil kachnu, začal ji očuchávat, ale do pusy už ji nevzal :D I tak jsem na něj pyšná :)

Při hledání bažanta Fíbo běhal ze strany na stranu a nadšeně čmuchal, dostali jsme od Kristýny pochvalu, že tak by to mělo vypadat. Bažanta našel, ale nevzal. Tentokrát jsme zkoušeli také chování po výstřelu, Fíbo a flatí fenečka Vixen dostali volno a honem utíkali si hrát. Fíbovi Vixen moc voní a líbí se mu a tak když Kristýna vystřelila, oba se jen na vteřinu podívali co to bylo a hráli si dál. Problémem pak bylo Fíba odvolat, ale nakonec přišel :D

A panička si taky zlepšuje "techniku výcviku", při učení vezmi-drží-podej nesmím říkat spojky (já totiž nadšeně používám A drží...A podej.....vezmi-A drží :D ) ani jsem si toho nevšimla, ale Kristýně nic neujde :D Taky mám povely říkat rázněji, aby se to více odlišilo od pochvaly :) Pracuju na tom :D

 

15.8.2012

Ve středu jsme opět byli na výcviku OVVR-začátečníci. Tentokrát jsme trénovali chození u nohy, aport v terénu, chování po výstřelu a dohledávku bažanta. Moc jsem se těšila, protože Fíbo v terénu aportuje hezky, ale ouha :D Cvičili jsme na poli v Bystrci, první aport - Fíbo k němu doběhl s výrazem "holky, tady je" a šel si očmuchávat pole. Druhý aport - doběhl k němu, vzal ho jako prase kost a běžel zpátky, za mě, tam si lehl do stínu a aport pustil. Třetí pokus - Fíbo doběhl, vzal donesl....uf....myslela jsem, že ho zabiju, zas taková ostuda :D Lotr jeden. Chození u nohy na vodítku a bez vodítka nebylo tak hrozné, ale Kristýně se nelíbilo, není divu, Fíbo se pořád trochu předbíhá, kouká všude kolem, zastavuje se a chodí u nohy asi na sto tisíc povelů. Chování po výstřelu má Fíbo na jedničku, na moje "volno" se rozběhl v dál a po výstřelu se na mě podíval, jen na vteřinku, jestli žiju a čichal si dál :)
Bažanta opět našel a opět nepřinesl :( Uvidíme na víkenďáku.

 

18.-19.8.2012 Víkenďák retrieverů v Neslovicích

O víkendu jsme se zúčastnili našeho prvního víkendového výcviku v Neslovicích pod vedením Kristýny Šedé. Setkali jsme se zde s bráchou Artušem a ségrou Kardi. Dále tu byla fenka FCR Vixen a dvě fenečky LR Kvido a Sofie.

V sobotu jsme zkoušeli dohledávku bažanta - Fíbo našel, ale přinášet se mu ho pořád nechce. Zato brácha Artuš hned na svém prvním setkání s pernatou bažanta hezky přinesl Terce přímo do ruk. Závidím!!! Na aportu v terénu Fíbo opět zlobil a ze tří aportů přinesl hezky až toho posledního :( Reakce na výstřel opět veškerá žádná a na moje zavolání i hezky přišel :) Zkoušeli jsme také chození u nohy, které nebylo zase tak hrozné, ale pořád potřebujeme spoustu povelů a opravování.

V neděli to byla naprostá hrůza a ostuda. Fíbo nechtěl ani moc hledat toho bažanta, čuchal sice po poli, ale spíše myši, dvakrát se vyčůral a pak teda k bážovi došel, ale to bylo všechno :( Aport v terénu 4:0. Nepřinesl ani jeden. Jednou mu byl hozen taky bažantí dummy, kterého vzal hezky do pusy, ale pak jakoby mu došlo, co to je a hned ho pustil a očuchával a už ho nepřinesl. Potom jsme zkoušeli povahu, kterou má naštěstí standardní :) Nakonec jsme jeli k nedalekému rybníčku. Ochotu k práci ve vodě Fíbo má, z vody také nosí hezky, ale tentokrát opět pouštěl dříve, než měl. Poslední aport však skončil v mých rukou :) Zkoušeli jsme i kačenku, tu Fíbo ve vodě hezky chytne, ale jakmile dosáhne na dno, už ji nevezme.

Tak teď usilovně scháníme nějakou pernatou zvěř, abychom mohli trénovat a zvykat si.

Artuš i Kardi pracovali oba dny moc pěkně, krásně nosí zvěř a jsou šikulky :) Navíc má Artuš páníčka moc šikovného fotografa a tak máme z víkendu i krásné fotky. Pavlovi moc děkujeme :)

(fotky po kliknutí na obrázek)

 

16.9.2012

V neděli jsme jeli na Kociánku na trénink OVVR. Fíbo mě moc potěšil, konečně ukázal Kristýně, že umí aport v terénu. Krásně i s předsednutím přinesl dummy z lesíka a Kristýna jen valila oči a moc nás pochválila. Pak mu hodila aport na rovnou cestu, to ho moc nebaví, když dummy nemusí hledat a trošku zazlobil, ale nakonec dummy přinesl. Na dohledávce jsme měli bažanta, Fíbo krásně hledal a bážu našel, ale přinesení stále ne a ne. Tentokrát to vypadalo, že už ho to zajímá více a už z pernaté není tak otrávený. Dokonce jsem měla pocit, že už už otevírá tlamu, ale nakonec ho opravdu nevzal. Zkoušeli jsme mu bažanta do tlamy vložit s povelem DRŽÍ...no ten jeho pohled bych vám přála vidět, všichni kolem se náramně bavili :D

Dále jsme šli na aport z vody. Chlubila jsem se, jak jsme nacvičovali na Hartě a jak Fíbo i předsedá a nepouští a ejhle :D Fíbo hned první aport pustil a šel si plavat :D Trapas jsme ale zachránili posledním aportem, který mi donesl až do ruk ;) Na konec tréninku jsme šli na chování po výstřelu, bez výstřelu, protože Kristýna zapomněla zbraň :D Alespon jsme tedy pocvičili přivolání, které máme při hraní si s pejsky docela slabé. No, nejvíce se teď bojím, že na střelbu půjdeme se stejně dominantním pejskem a vyjedou po sobě, což by znamenalo vyřazení ze zkoušek pro oba... Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Přihláška je odeslána a přijata, takže couvnout už nemůžeme ;)

 

20.9.2012

Na čtvrteční trénink jsme se vypravili do Medlánek. Na začátek lekce byla dohledávka kachny, Fíbo našel hezky (i když ho vyrušilo několik pejsků, kteří šli kolem), ale přinesení ne a ne. Opět jsme zkoušeli vkládat do tlamy a už to nebylo tak hrozné (ty jeho ksichtíky). Další byl aport v terénu. První aport Fíbo nemohl najít :D Kristýna mu šla pomoct a taky ho skoro nenašla, ale nakonec ho objevili a Fíbo krásně donesl i s předsednutím. I další dva aporty probíhaly stejně úspěšně a dostali jsme od Kristýny pochvalu ;) Na tréninku byl také jeden Novoskotský retriever, který nechtěl hezky držet dummy a tak jsme do řady nastoupili já s Fíbem, Terka s Artušem a ještě jedna paní s labradorem Raudym a měli jsme ukázat, jak naši pejsci hezky drží. Fíbo se krásně převedl i při mém couvání a povelu ke mně dummy hezky držel a nepustil!!! Byla jsem tak pyšná! ;)
Nakonec byla střelba (tentokrát se zbraní). Fíbo šel s Artušem, vůbec na něj nezavrčel ani se nesnažil naskakovat. Reakci na výstřel kluci nemají, jen se nás tentokrát moc drželi.

Na tréninku byl s námi i Rainbow (Alfredo z Anvesu), taky dominantní pejsek a samozřejmě po sobě s Fíbem po jediném očuchnutí vyjeli. Oba dostali po čumáku a Kristýna navrhla, že někdy můžeme zůstat po tréninku a socializovat je spolu třeba s košíky...co kdyby spolu na tu střelbu přecejen šli :(

V neděli na tréninku jsem koupila dva bažanty, Kristýna navrhla, že kdybych chtěla, tak mi jednoho vymění za kachnu (když se objednávali bažanti, tak o kachnách nemluvila). Moc mě to potěšilo a máme tedy doma jak bážu tak kačku a ted se budeme socializovat hlavně s nimi :D

 

3.10.2012 Generálka na OVVR

Ve středu jsme se zúčastnili generálky na OVVR, kterou Kristýna pořádala v Popůvkách u Brna. Bylo tu pět pejsků a já jsem si samozřejmě vylosovala číslo 5. Na zkoušce povahy byl Fíbo moc hodný, jen u té nohy mi přitom asi nepůjde, snad to nebude tak vadit. Poté jsme šli na dohledávku kačeny. Kristýna nás nechala, abychom se jí každý před vysláním psa na dohledávku nahlásili tak, jak se budeme v neděli hlásit rozhodčím. Hned nato jsem Fíba vyslala a on moc hezky hledal a kačenku našel - nos 4. Následoval aport v terénu pro pejsky, kteří kačku z dohledávky nepřinesli. V tom se začalo všude kolem střílet a vzduchem létali kačeny na všechny strany. Na rybnících zrovna probíhal lov kachen :D Žádný z pejsků neměl naštěstí reakci na střelbu. Při aportu v terénu se ale Fíbo musel jít podívat do křoví, co že se to tam vlastně děje a tak sice dummy přinesl, ale až napodruhé - aport v terénu 3. Následovalo vodění...no, to nám teda moc nešlo a Fíbo se předvedl v tom horším světle - vodění na vodítku 3, vodění volně 4. Aport z vody se taky trochu nevydařil, Fíbo chtěl vyjít z vody na jiném místě, ale to nebylo nejlepší, tak se otřepal a pak konečně přišel ke mně, aport z vody 4, ochota k práci ve vodě 4. Poslední byla (nyní už chtěná a plánovaná) střelba. Fíbo šel s bráchou Artíkem, trochu na něj vrčel a skákal, ale v mezích a nechal se docela hezky přivolat. Chování po výstřelu 4, kontakt s vůdcem 4, vrozená chuť k práci 4. Celkem tedy 221 bodů a I. cena. Škoda té 3 za aport v terénu, ale na OVVR v neděli to snad bude lepší ;) Generálku vyhrála černá labradorka, Artušek byl druhý se dvěma aporty se zvěří (měl 3 z vodění na vodítku a taky z kontaktu s vůdcem - nechtěl se nechat po výstřelu přivolat). Fíbo byl na 4. místě.

Na generálce s námi byl i Pavel - páníček Artuška, foto zde. Pavlovy fotky jsou jak z generálky, tak ze samotných OVVR.

 

7.10.2012 OVVR Březolupy

Zmákli jsme to!!! S bráchou Artušem jsme dnes úspěšně složili zkoušky OVVR. Fíbo má plný počet bodů (232, I.cena) bohužel bez zvěře a Artuš se stal vítězem zkoušek!!! Více o celé akci se dozvíte v sekci Zkoušky - OVVR, moje fotky zde, Pavlovy fotky (páníček Artuška) zde :) Fotky od Pavla jsou jak z generálky, tak ze samotných OVVR.

Nedivte se, že jsme na všech fotkách jako zmoklé slepice - celý den (ale opravdu celý den) bez přestávky pršelo :(