Víkendové výcviky na Zahradišti

Červnový výcvik 14.6 - 16.6.2013

fotky:    moje

            Ivana Zikan

            Ulmannovi

            Jiří Horník         

 

Den první 14.6.2013

Na Zahradiště nás z Brna opět vzala Ivanka Zikan, za což jí moc děkujeme :)

První výcvik probíhal od 19 do 21:30. Byli jsme ve skupince, která se připravovala na PZ (podzimní zkoušky), spolu s námi zde byla Danty (labradorka, kterou známe už z květnového výcviku), Lotty (nova scotia duck tolling retriever, také ji známe už od května) a Baddy (čtyřletý labrador s moc milou paničkou a páníčkem fotografem) :)

Výcvik jsme začali vlečkami pernaté zvěře. První vlečku vyprácovával Fíbo moc hezky, až jsem se divila. Šel krásně s čumáčkem u země a když byl asi metr od bažanta, jakoby "ztratil stopu", otočil se a popošel kousek zpátky, pak ale bážu našel a nechtěl ho donést. Pan Ulmann se opět ukázal jako velký nadšenec a s jeho povzbuzováním si vzal bažanta z rukou a donesl mi ho. Hned potom donesl i kousek odhozeného bažanta :)

Druhá vlečka byla také moc pěkná, Fíbo se zase moc dlouho rozmýšlel, jestli bažanta donést nebo ne, ale s velikým motivačním jásáním pana Ulmanna ho donesl :) Zkoušeli jsme také marking (bez střelby), Fíbo se u nohy trochu cukal, ale vyběhl až na povel a bažanta přinesl (opět s povzbuzováním). Dále jsme trénovali chůzi u nohy, cviky na správné držení aportu a Fíbo dokonce kousek poponesl zajíce :)

https://img11.rajce.idnes.cz/d1102/8/8314/8314692_8479e485be68b69c5d684ed1ce8df490/images/DSC_2189.jpg?ver=2

 

Den druhý 15.6.2013

výcvik 8:30 - 11:30

První vlečku bažanta s jedním lomem Fíbo vypracoval nádherně, až jsem se sama divila, jak je šikovný. Bažanta přinést nechtěl, ale když viděl, že mu utíkáme na druhou stranu, rychle ho vzal a donesl až k nám :) Druhou vlečku šel už úplně sám, už jsme ho nedoprovázeli a nekontrolovali, bažanta hned vzal a běžel zpět...ale v půli cesty se mu to v té hlavičce rozleželo a asi si říkal: "Panička tam jen tak stojí, měla by si taky zaběhat." Bažanta pustil a já jsem musela zase utíkat a nadšeně volat. Fíbo se tedy nechal přemluvit, ale pak ho stejně vyflustl těsně předemně.

U vody měl sedět u nohy a počkat, až ho pošlu pro dummy vhozené do vody. Fíbo ale nevydržel, tak následoval trest - žádný aport, ale šli jsme úplně pryč (musel jít u nohy), Fíbo se musel hezky posadit a chvíli čekat. Poté jsme mohli jít na druhý pokus a Fíbo už nevyběhl bez povelu ;) Pro jistotu jsme aport s dummy ještě zopakovali a Fíbo si hezky počkal a dummy přinesl nádherně i s předsednutím :)

Následoval aport kachny z hluboké vody. Fíbo nosí kachnu až na břeh, ale nedrží ji tak dlouho, jak bych chtěla (zatím). Druhý aport kachny byl i s výstřelem, Fíbo se od nohy kousek posunul, ale do vody nevběhl a čekal na povel.

Pak jsme mu kačenku pohodili do rákosí a ke břehu a v obou případech ji sám vzal (s povzbuzováním) a přinesl :) Co z toho plyne? Fíbo už bere zvěř ze země, nepotřebuje k tomu motivaci Melisky a zase jsme se posunuli o veliký kus dopředu :) Je to můj miláček a šikula :)

foto Jiří Horník

 

výcvik 15:00 - 17:15

Na ostro jsme si všichni vyzkoušeli chůzi u nohy na vodítku a bez vodítka (tak jak je to na OVVR). Z chůze u nohy na vodtíku bychom dostali známku 3, protože se Fíbo dost předbíhá, bez vodítka je to lepší :)

Vyzkoušeli jsme si zase něco úplně nového - slídění s dohledávkou. Pes musí nejprve proslídit vytyčený prostor a až přejde jeho zadní hranici dohledat kus zvěře a donést ji. Fíbo samozřejmě chtěl hned běžet k bažantovi, ale nechal se hezky odvolat a střídavě jsme ho posílali doprava a zase doleva :) Bažanta dohledal krásně, ale ne a ne ho přinést. Když už jsme s panem Ulmannem oba ztráceli naději a Fíbo se začal válet v trávě, rozleželo se mu to v hlavičce a přecejen se nechal přemluvit a bažanta donesl :)

Marking udělal krásně, seděl u nohy a vyběhl až na povel, čapl rychle bážu.......a najednou si to rozmyslel a zase ho pustil :D Obludka, to musí mít i s divadlem a tak se zase nechal přemlouvat a pak vyflustl bážu těsně přede mně :D

Nakonec jsme trénovali držení aportu - kožešinového dummy držel hezky a dokonce i na bážu byl natěšený a krásně ho bral a držel, i když už na něm bylo vidět, že je dost unavený :) Po držení následovala ještě dohledávka králíka. Fíbo ho našel a......začal se v něm válet :D Ani nápad, že by ho vzal do huby....na tom budeme muset pracovat posléze :)

foto Jiří Horník

 

Po večeři jsme s pejsky, co trénují na OVVR šli nacvičovat klid na stanovišti u vody (což je disciplína na SZVP). Pejsek musí 10min. sedět u nohy a ani se nehnout, kolem se střílí. Fíbo seděl u nohy na vodítku, střídavě se střílelo nalevo a napravo od nás, vstal jen jedinkrát. Nakonci hodil pan Ulmann do vody kámen, no tak to se taky musel podívat, co to bylo, ale jinak byl zlatý, nebál se ani nekňučel :)

 

Den třetí 16.6.2013

výcvik 8:30 - 12:00

Fíbo předvedl ukázkový aport z vody (s dummy). Počkal u nohy než ho vyšlu a dummy krásně přinesl i s předsednutím bez jakýchkoli dalších povelů. Skoro stejně to proběhlo i kačkou, i přes výstřel čekal, až ho pošlu a pod povelem "drž" mi přinesl kačenku až do ruky.

Vlečku pernaté s jedním lomem opět vypracoval nádherně, šel krásně sám, čmuchal a nalezeného bážu hned lapl a běžel s ním až k mým rukám :) Druhá vlečka byla s králíkem, rovná, Fíbo králíka krásně vyčmuchal a už jsem viděla, jak otvírá pusinu, že ho vezme a najednou si to rozmyslel. Jakoby si vzpomněl, že na cestě ještě cítil a zapomněl jedem páreček, vrátil se pro něj. Pak koukl na nás, jak halekáme a povzbuzujeme ho, rychle se otočil, přiskočil ke králíkovi a už ho vidím, jak s ním běží zpátky!!! No málem jsem omdlela :D Králíka donesl až do mé ruky (pak jsem myslela, že ji snad budu muset amputovat, abych se zbavila toho smradu) :D To bylo poprvé, co sám nesl srstnatou zvěř. Králík nebyl úplně rozmrzlý, ale i tak je to obrovský úspěch a pokrok.

foto Jiří Horník

 

Posledním počinem víkenďáku byl marking. Fíbo ho vypracoval skvěle, byly by za něj 4 body. Za přinesení už by to bylo horší, Fíbo bážu nadšeně vzal a.....v půli cesty si to rozmyslel a pustil ho. Pak jsem ho teda ještě uřvala, ale nebylo to nic moc :D Ale ten nádherný marking mě moc potěšil :)

 

Červnové Zahradiště bylo ještě úžasnější než květnové, opět se sešla skvělá parta lidí. Fíbo byl úžasný, strašně šikovný a asi mu prospělo, že jsme od května netrénovali a mohlo se mu to hezky rozležet v hlavičce :) Těším se na další setkání a pobyty :)

https://img5.rajce.idnes.cz/d0502/8/8316/8316645_4b9544525eddc5d22befab2b3356e6b6/images/Watermark_1152.jpg?ver=0

foto Radka Ulmannová

Červnové Zahradiště - foto Jiří Horník

Květnový výcvik 17.5 - 19.5.2013

Náš první víkendový výcvik na Zahradišti s Ulmannovými :)

fotky:    moje

            Tereza Cigánková

            Ulmannovi

            Ivana Zikan

            Lukáš Beránek

            skupinové fotky od Lukáše Beránka

 

Den první 17.5.2013

Na Zahradiště nás naštěstí vzala Ivanka Zikan, která jela autem z Brna se svou fenkou zlatého retrievera Torry :)
Po příjezdu jsme se ubytovali v chatce a pozdravili s ostatními. Skoro hned bylo jasné, že Fíbo bude jediný flat mezi goldeny a labíky, nakonec přijelo ještě duck tolleří komando :) Prvních pár okamžiků strávil Fíbo očicháváním ostatních psích zadků a naskakováním na všechny přítomné psí slečny :D

https://img13.rajce.idnes.cz/d1303/8/8169/8169498_e00995ce7531029eb2240cb311d5e206/images/DSC_1852.jpg?ver=2

První výcvik probíhal od 19 do 21 hodin. Byli jsme ve skupince OVVR, která měla 5 členů - Fíbo, 2 labradorky Bella a Danty, goldenka Bora a duck tollerka Lotty. Lotty stejně jako Fíbo má OVVR splněné, takže jsme občas spolu šli na "doplňkový trénik" se zvěří.

Součástí prvního tréninku byla poslušnost - chůze u nohy, čelem vzad, přivolání. Ve všem se Fíbo docela hezky předvedl a hned jsme dostali pár rad, jak cviky zlepšit a zrychlit. Další část tréninku bylo samozřejmě přinášení. Nejprve dummy, které nebylo jeho, takže trošku zlobil, ale docela hezky se předvedl. Dále nosil spárky (jeden úplně čerstvý, se kterým dělal blbosti), suché spárky nejprve vzít nechtěl, ale pak je 2x hezky přinesl i s předsednutím no a bažanta.... bylo to snad nejdelší přemlouvání Fíba v životě, většinu práce jsem nechala na panu Ulmannovi a Fíbo opravdu nakonec vzal bažanta z ruky a přinesl ho tak, že jsem ho stačila chytit. Podruhé ho už ale přinést nechtěl :) Když cvičili ostatní pejsci, pracovali jsme na klidech u nohy a také na "klidném nastupu na disciplínu".

 

Den druhý 18.5.2013

Před rozdělením do skupinek jsme si vyzkoušeli disciplínu "povaha" tak, jak je to na OVVR. Fíbo šel hezky, sem tam k někomu čuchl, ale je prostě standardní :)

 

výcvik 8:30 - 11:30

Poslušnost jsme tentokrát dělali v lese - chůze u nohy po cestičce a mezi stromy a zase jsme pilovali klidný nástup na disciplínu. Při aportu dummy mu cestou "omylem" vypadlo...zkouší to vydržím :) Na dohledávce měl Fíbo spárky, zase se ukázalo jak krásně a nadšeně hledá, spárky přinesl, ale ošklivě, v půlce cesty je vyplivl, začal očichávat...musela jsem na něj huknout :) Bažanta také hezky našel, ale nedonesl ani po vydatném přemlouvání :)

Dále jsme šli na vodu, aport dummy poprvé pustil, nechtěl předsednout, podruhé jsem mu ho odebrala dříve než předsedl, ale pustil až na povel :) S kačenkou na vodě Fíbo tak nezlobí, hezky ji ve vodě uchopí a nese ji až na břeh. Pohozenou kačku na trávě ale brát nechce, zato když je ve vodě kousíček od břehu, tak ji vezme a donese....je to můj trdlín :D

S Lottynkou jsme po aportech z vody šli ještě potrénovat se zvěří za paní Ulmannovou. Fíbo měl donést bažanta, když nechtěl, byla vypuštěna konkurence a Fíbo hned bažanta hezky a rychle bral a nosil ho ke mně...samozřejmě za vydatného jásání a povzbuzování z mé strany.

Lottynka šla pak na marking a my jsme toho využili k tréninku klidu u nohy. Následně jsme si mohli marking taky vyzkoušet a to si se střelbou, což bylo naprosto super. Fíba jsem u nohy jistila vodítkem, po výstřelu se skoro ani nehnul a pak na povel krásně přinesl bažanta. Nošení s povzbuzováním jsme pak ještě chvíli zkoušeli a opět musím vyzdvihnout nadšené jásání pana Ulmanna :)

 

výcvik 14:30 - 17:00

Opět jsme začali oblíbenou poslušností - chůzí u nohy, čelem vzad. Fíbo chodil docela hezky - asi únava :D Následovalo chování po výstřelu a přivolání, které má krásné :)

Aport klasického dummy byl skvělý, následoval kožešinový 1kg dummy, se kterým Fíbo stráááááášně zlobí. Jakmile k němu doběhne, začne ožužlávat ty ušička a to je konec, musela jsem na něj zařvat, aby ho donesl...podobně to bylo i se při aportu spárků. Dohledanou kachnu v lese našel, ale tvářil se, jakože kachnu teda na souši nikdy nosit nebude ani kdyby si pan Ulmann vyřval hlasivky :D Zato z vody přinesl kačenku krásně a to hned třikrát za sebou. I dummy z vody donesl hezky :)

Za goldenkou Borou z naší skupinky přijela psychická podpora v podobě chovatelů Evy a Petra z ch.s. Evigold. Borinku Eva Šípová krásně ostříhala a Petr Beránek zase krásně nafotil...spolu s dalšími členy skupinky (takže i nás, jupííííííí!) a nakonec udělal i krásné skupinovky. (odkaz na fotky na začátku článku)

foto Lukáš Beránek, ch.s.Evigold

 

individuální výcvik po večeři

Večer už cvičil jenom Fíbo (protože ostatní pejci byli tááááááák šikovní, že to nepotřebovali). Šli jsme do lesa s paní Ulmannovou a Meliskou. Fíbo hledal a nosil bažanta z lesa i na louce, přinesl ho i z markingu....jen pořád potřebuje dohled druhého pejska. Paní Ulmannová však říkala, že i tak je tu pokrok hlavně v tom, že už bažant není svázaný, je veliký, ožužlaný a Fíbo ho nesl hezky za bříško, i když mu křídlo pleskalo o hlavu.

 

Večer u ohýnku jsme ještě hráli hru "poznej si svého psa" a jelikož my s Fíbem musíme být u všeho, zúčastnili jsme se i tentokrát. Nejprve jsem si říkala, že to bude jednoduché poznat jediného černého psa mezi krémovými holkami, ale pak mi dali šátek přes oči a posadili mě na židli :D Dva první pejsci rozhodně moji nebyli - jeden měl ostříhané ouška a druhý byl moc tlusťoučký na to, aby to byla ta moje žížala....třetí pes byl Fíbo - přiběhl, skočil na židli a začal mě olizovat...tak nevím, ale asi spíš poznal on mě :D

 

Den třetí 19.5.2013

Ráno jsme zase zkoušeli povahu, na holky Fíbo nevrčí, takže žádné překvapení neproběhlo :) Leda v tom, že Fíbo šel krásně u nohy :D

 

výcvik 8:30 - 11:30

Pan Ulmann si pro nás přichystal takové OVVR "nanečisto" i s taháním čísla pořadí (samozřejmě jsme šli poslední) i s hlášením rozhodčímu :) Na dohledávce Fíbo našel spárky a k mému velkému překvapení je NÁDHERNĚ přinesl. Chůze u nohy na vodítku byla super, bez vodítka se trošku začuchal, ale pan Ulmann říkal, že na OVVR by nám to ještě prošlo na 4. Na vodě hezky donesl dummy a potom i 2x kachnu z vody a jednou pohozenou do rákosí, kterou vynesl na břeh a začal kolem ní dělat rituální tanec :D (nevím k čemu jinému to přirovnat) :D Nakonec ji ke mně donesl, protože mu pan Ulmann pohrozil, že mu ji Lottynka sebere :)

foto Tereza Cigánková

 

Přivolání a chování po výstřelu - Fíbo běžel po střelbě hned ke mně, ale na povel volno se zase vzdálil a nechal se korektně přivolat. Aport dummy v terénu trošku napínal, když vzal dummy do huby (zjistil, že není jeho) a začal ho očuchávat. Musela jsem na něj zase trochu houknout, aby ho přinesl.

Takže OVVR bychom zase splnili (dokonce se zvěří).
Chvíli jsme ještě trénovali jen s Lottynkou, která šla první a Fíbo se musel dívat, jak aportuje bažanta a on nemůže... To ho motivovalo natolik, že při prvním aportu se málem přerazil, jak chtěl bažanta honem vzít....napodruhé už to bylo vlažnější, ale nakonec se nechal přemluvit a bažanta přinesl :)

 

Po obědě mohli zájemci absolvovat ještě jeden výcvik, ale naše řidička Ivanka chtěla už jet do Brna, tak jsme se k ní přidali.

Víkend byl naprosto skvělý a vyčerpávající a už se moc těším na další červnový :)

foto Lukáš Beránek, ch.s.Evigold