Coursing

Coursing je pro psy sportovní aktivitou, založenou na bezprostřední touze psa lovit. Běhá se v přirozeném terénu, často s přírodními či uměle dosazenými překážkami s cílem ulovit kořist, která je tažená navijákem a tuto návnadu představuje igelitový střapec. Běhá se na dvě kola a trať je postavena tak, aby psi prokázali nejen svou rychlost, ale zároveň i štvavost, inteligenci, se kterou návnadě různě nadbíhají a kličkují a s tím spojenou i obratnost, odolnost a vytrvalost.

Rozlišujeme dva druhy coursingu:

  • Lure coursing - běh za umělou návnadou, vznikl jako náhrada hare coursingu
  • Hare coursing (též Open field coursing, Live coursing) - běh za živým zajícem, u nás zakázaný.

zdroj: https://www.coursingbrno.cz/index.php?inc=coje

 

2013

Běháme s Českým Psem v Brně.

1.5.2013 - 2. lekce

Dříve jsme se na coursing bohužel nedostali, nebo byl zrušen kvůli podmáčenému terénu.

Prvomájové krásné počasí jsme si nemohli nechat jen tak proklouznout mezi prsty a opět jsme se vydali na medlánecké letiště. Tentokrát bylo přihlášených méně pejsků a hezky to odsípalo :) Šli jsme hned jako první, Fíbo běžel sám, dlouhou trať a běžel nádherně, možná ještě líp než minule, protože nikde neuklouzl a nespadl. Na druhý běh nás oslovila paní s fenkou dalmatina, jestli bychom s ní neběželi v páru, byla jsem ráda, že si to Fíbo vyzkouší a hned s fenou. Oba dostali náhubky, protože pak kdybychom si chtěli dělat licenci, tak se taky běhá s náhubkama. Fíbo byl suprovní, i když mu fenka voněla, při běhu se soustředil jen na střapec. Na rovinkách byla fenka rychlejší, ale Fíbo to doháněl v zatáčkách, kdy si zkušeně nadbíhal :)

Moc se těším na další lekci, kdy už si snad vytisknu tu tréninkovou kartu a možná si někdy uděláme i tu licenci. Jde vidět, že to Fíba baví, na konci se vždy do střapce radostně zakousne. Je to můj úžasňák :)

(fotky po kliknutí na obrázek)

 

9.2.2013 - 1. lekce

Coursing jsem chtěla vyzkoušet už před Vánocemi, ale nikdy se mi nehodil termín, kdy tréninky probíhaly, až teď! Na naši první lekci jsme se vydali na letiště do Medlánek, kam nás přijela podpořit i Soňa (moooooooc děkujem :-*). Už od rána jsem byla nervní, jak to našemu Fíbovi půjde, jestli vůbec poběží a hlavně ať si ten náš šikula něco nezlomí... Na místě jsme se potkali s FCR Charliem a jeho paničkou Markétou, přivítání pesanů proběhlo nad očekávání, Fíbo sice trochu brblal a chtěl naskakovat, ale časem se srovnal.
Charlie běžel jako první, byla to také jeho první zkušenost s coursingem a měl krátkou trať (stejně jako my). Běžel báječně a to mě trochu uklidnilo.

Po velmi dlouhém čekání (přihlášených bylo 34 psů a skoro každý běžel sólo) jsme konečně přišli na řadu. Fíbo byl natěšený, skoro jsem ho neudržela. Vyrazil za střapcem jako blesk, všechny zatáčky hezky zvládl až úplně v poslední zatáčce mu podjela nožka a vymlel se :D Ale nevzdal to, doběhl do konce a střapec si ulovil. Skoro mi slza ukápla jak jsem byla dojatá, že to tak hezky zvládl :D
Následovalo nekonečné čekání, v jehož průběhu si Adam zašel do hospody na polívku, Soňa se přetahovala s Fíbem o vodítko, dali jsme si svařák (který prodávali za dobrovolný příspěvek přímo pořadatelé akce), rozebraly jsme se Soňou český chov flatů.....a pořád jsme nebyli na řadě :D

Nakonec jsme se dočkali. Druhou trať měl Fíbo těžší a delší, ale i tak to zvládl na jedničku a střapeček si s nadšením ulovil. To pro nás dvounožce znamenalo konec čekání. Šli jsme se občerstvit a rozmrznout do hospůdky a pak už hurá domů :)

Příště jdem zas ;)

(fotky a video po kliknutí na obrázek)

https://img19.rajce.idnes.cz/d1903/7/7727/7727247_ed60a93df0923dedfb6f3e01f6473a51/images/P1170236.jpg?ver=2