Heroltice

Škola pracovní a zábavné kynologie, která působí v Herolticích u Tišnova je všemi oblíbená a doporučovaná, proto jsem se rozhodla, že to musíme vyzkoušet i my.

 

14.-17.3.2013

Z mnoha nabízených kurzů jsem si vybrala kurz Stopa a poslušnost (podle ZOP a ZPU1) a moc se nám to s Fíbem líbilo.

14.3. - den první

Naštěstí jsem se na FB domluvila s Jindřiškou Nohelovou, která na kurz také jela z Brna a byla ochotná nás vzít autem. Už jsme se viděly na semináři PM - Stop tahání na vodítku a její Chucky tam tenkrát na Fíba vrčel, proto jsem měla trochu obavy, jak cesta proběhne, ale kluci to zvládli bezvadně. Nejprve se seznámili u Jindřišky doma a při společné cestě v kufru auta byli moc hodní a ani jsme o nich nevěděly. Heroltice jsou od Brna kousíček, takže jsme tam byli za chviličku.

Přestože jsem si zamluvila ubytování v chatce, nakonec jsme byli s Fíbem na pokoji a vůbec jsem nelitovala, protože i tak mi byla první noc strašná zima :D

Postupně přijížděli další účastníci kurzu a seznamovali se se mnou (protože mezi sebou se už moc dobře znají, většina z nich už tam byla více než po dvacaté :D ). V Herolticích si všichni tykají, takže máme spoustu nových kamarádů ;)

S Fíboškem jsme se ještě prošli po celém areálu, nafotili ho a upalovali na večeři. Po večeři následovalo přivítání, které bylo v režii Pavla Bradáče a pak už jsme se rozdělili do skupinek - my, co jsme byli na stopu a poslušnost jsme měli cvičitelku Aničku, která nám vysvětlila teorii stopování (ve skupince nás bylo jen pět, což bylo naprosto ideální). Druhá skupinka pro "pokročilé delikventy" měla za cvičitele Pavla a Idu (která také dělá lovecký výcvik a měla s sebou flatku Abby - vrh D, Black Brianta).

Občas jsem si připadala jako Alenka v říši divů, když jsem naprosto netušila, co znamená "smečka" či "parčíček", ale druhý den jsme si to všechno ozkoušeli na vlastní kůži :)

https://img10.rajce.idnes.cz/d1003/7/7880/7880392_30cac9e45fa69efec323a6c7416fb951/images/DSC_0015.jpg?ver=2

 

15.3. - den druhý

V 7:30 byl na programu "organizovaný volný pohyb psů" zkráceně "smečka" :) Všichni pejsci se vypustí do placu, musí mít košíky, páníčci nezasahují, vše mají v režii trenéři. Jelikož to byl kurz také pro problémové psy, hodně jich tam vrčelo, štěkalo atd. Fíbo byl hodný, nejvíc ho zajímalo jak a o koho by si sundal ten koš ;) Hodně se ježil, protože tam byli samí pejsci a jen jedna fenečka (která si užila hromadné nájezdy), ale snad ani nevrčel a nic si nedovoloval.

V 9 hodin měl být výcvik, ale projevili jsme zájem zúčastnit se s "delikventy" parčíčku. Parčíček je vlastně simulovaný park, kde chodí pejsci, potkávají se a mají jít hezky na vodítku či u nohy. Fíbo byl v klidu, nevrčel. Pak jsme udělali kolečko, ostatní páníčci krmili všechny pejsky, dělali jsme slalom mezi pejsky, přivolání.

Od 10:15 šla naše skupinka na samostatný trénink stopy. Každý jsme si zkusili vyšlapat postupně 3 čtverce (čtverec je velký asi krok x krok, udusaná hlína, vysypaný pamlsky), jde o to, že si pejsek má spojit můj pach s mlskou a naučit se tak stopovat můj pach. Do prvního čtverce jsem dala málo pamlsků, ale v druhém už jsem se polepšila a Fíbo hezky čmuchal a papal mlsky, za třetí čtverec už jsme dostali od Aničky pochvalu, jak to Fíbovi hezky šlo, když vyšel ze čtverce a nenašel pamlsky, tak se do něj zase hezky vrátil a čmuchal po stopě.

Další výcvik byl odpoledne od 14 hodin. Odpoledne jsme měli vždy poslušnost. Dělali jsme chůzi u nohy, obraty na místě, odložení pejska, když druhý pejsek cvičí a odložení ve skupině. Vše jsem s Fíbem dělala na pamlsky, hlavně chůzi u nohy, která se hodně zlepšila, když jsem začala více chválit. Odložení, když druhý pejsek cvičil zvládal dobře, dokud si pejsek po dobře odvedené práci nezačal s paničkou hrát...To se hned musel jít podívat, co se tam děje...Ale odložení ve skupině bylo hezké ;)

Po malé pauzičce na rozmrznutí, protože byla opravdu velká zima, jsme dělali zase chůzi u nohy, přivolání a obraty u nohy.

Na večerní smečce se Fíbo skamarádil s československou vlčicí Yperitkou a chvilku si hezky hráli, německý ovčák Honzík na to dohlížel :)

Po večeři nám Anička opět povídala trochu teorie o stopách a to konkrétně o lomech a obloučcích.

https://img10.rajce.idnes.cz/d1003/7/7880/7880392_30cac9e45fa69efec323a6c7416fb951/images/DSC_0058.jpg?ver=2

 

16.3. - den třetí

Ráno na smečce se objevil i nejnovější přírůstek Idiny rodiny, devítiměsíční německý ovčák Way. Fíbo ho ihned zmerčil a jako nejmladšího ho začal "šikanovat", naskakovat na něj, takže ho Ida musela odhánět.

Na parčíček jsme už tentokrát nešli a zamířili jsme rovnou na nedalekou louku na trénink stopy. Nejprve jsme si našlapali klasický čtverec a pak menší čtverec a 30 kroků rovnou stopu. Fíbo byl šikovný a docela po stopě i šel, ale je do všeho hrozně hrrr, pamlsky přecházel a musela jsem ho hodně brzdit a Anička mu brzdila čumák u pamlsků :) Na tento trénink jsme si měli donést 4 použité ponožky, na kterých jsme se učili vyhledat a zalehnout předmět. Do zabalené ponožky jsme dali mlsku a když ji pejsek našel, tak jsme ji pomalu rozbalovali tak, aby si pejsek v mezičase sám (bez povelu) lehl. Fíbo si teda bez povelu lehl jen jednou a na zbytek jsem použila "lehni". Žádnou ponožku jsem neztratila, takže hledání předmětu bylo úspěšné.

Odpoledne jsme se učili odložení za chůze v sedě, v leže i ve stoje, přivolání s předsednutím, chůzi u nohy a odložení ve skupině. Já musím zrychlit krok, když děláme chůzi u nohy, už jsem víc chválila a Fíbo se zlepšil, ale pořád na pamlsek ;) Další cvičení bylo zábavnější, dělali jsme přeskok přes asi 80cm vysokou překážku, kladinu, áčko, přechod přes nepříjemný materiál a přenesení pejska, s čímž mi pomohla Anička.

Na večerní smečce Fíba pěkně proháněl bílý chrtík až Fíba úplně udolal a ten si lehl a čekal, až se chrtík vyběhá :)
Po večeři bylo shrnutí víkendu, dostali jsme krásný diplom a Anička řekla, že jsme její oblíbená dvojka :D

17.3. - den poslední

Na ranní smečce byl i Arny (novofunland, pejsek Pavla), konečně někdo větší než Fíbo ;) Svou fenku přivedla i Anička a Fíbo se na ni samozřejmě hned zaměřil :D

Po snídani jsme šli zase stopovat ponožky a tentokrát si Fíbo i čtyřikrát bez povelu lehl ;) Potom proběhl poslední poslušnostní výcvik - odložení ve skupině, přivolání a chůze u nohy, sedni-lehni-vstaň a pak průchod mezi lidmi a jejich obcházení do osmičky ;)

Po obědě jsme se rozloučili a s Jindřiškou vyrazily k domovu.

https://img10.rajce.idnes.cz/d1003/7/7880/7880392_30cac9e45fa69efec323a6c7416fb951/images/DSC_0176.jpg?ver=2

 

Musím říct, že nejprve jsem si říkala, co tam budu ty 4 dny dělat. Všichni už tam byli "jako doma" a občas jsem si připadala jako vetřelec. Hned druhý den se to ale zlepšilo a já už začala přemýšlet, na co pojedu příště. Ostatní účastníci kurzu, staří mazáci a Herolkoholici jsou super lidi a pobyt mezi nimi byl fajn ;) No a v neposlední řadě musím vychválit i stravování - naprosto luxusní a to já jsem velká frfňa, která nic nejí ;)

Moje fotky zde, fotky od Jiřinky zde, fotky od Lídy zde.