Lovecký výcvik u paní Ulmannové

Už dlouho jsem uvažovala o možnosti, že vyzkoušíme lovecký výcvik ještě u jiného výcvikáře, než u Kristýny Šedé. Po zvážení jsem kontaktovala paní Radku Ulmannovou, která má chovatelskou stanici labradorských retrieverů Belle Moravia, s výcvikem retrieverů má bohaté zkušenosti a cvičí v Brně.

Poprvé jsme se setkali 14.4.2013 a výcvik byl více než přínosný. Nadále již budeme cvičit s paní Ulmannovou.

 

Podrobně o jednotlivých lekcích:

17.11.2013 Víkenďák v Budkovících

V neděli jsme se sešli bez Eywinky, která si doma užívala oslavu 1. narozenin (Gratulujeme!!! :-*). Nejprve jsme dělali slídění s dohledávkou a Fíbo byl moc pochválen, že na flata krásně slídí a je i docela ovladatelný, běhá do směrů, kam ho posílám :) Dohledávka po slídění byla perfektní až na to, že Fíbo bažanta úplně zapřel :D a museli jsme na něj huknout, ale pak ho pěkně donesl :) Druhé slídění bylo taky pěkné, Fíbo šel dohledat bažanta na původní místo, kde už samozřejmě nebyl, tak hledal dál, až našel a donesl :) Při markingu moc hezky ustál rozptylování Radky a vyběhl až když za ním zadupala :D Napodruhé se už ale nenechal rozptýlit, jen v přinesení trochu zakravil, ale zvěř už bere sám a docela ji i nadšeně nese :D Chůze u nohy se nám moc zlepšila, jen se Ulmannovi trošku zlobí, že Fíbo chodí moc vepředu :/

S vlečkama dělá Fíbo psí kusy :D tak jak mu to šlo na Zahradišti, tak už mu to ted vůbec nejde :D No jo, naučil se nosit zvěř a zapomněl vlečky, normálka :D Když je lom doprava, jde Fíbo doleva a kus potom dohledává... Občas mám pocit, že to dělá schválně a chce se jen proběhnout :D Vlečka srstnaté byla lepší, na konci našel chlupatého dummy a krásně ho donesl :) Nakonec si přinesl i kačenku z vody a příjemně unavení jsme mohli jet domů.

Moc děkujeme za nádherný víkend, za bezvadně objednané krásné počasí a těšíme se v příštím roce :)

 

16.11.2013 Víkenďák v Budkovicích

Naše známá parta podzimkářů se vydala na výcvik do Budkovic (Ivana s Torčou, Staňa s Lotkou a Jitka s nejmladší a nejšikovnější Eywinkou). Na začátku výcviku si každý pejsek zkusil dvakrát marking. Fíbo hezky čeká u nohy až ho vyšlu a i když to s ním teda pořádně škubalo, dřív nevyběhl. Vlečky chodí Fíbo pořád na stopovačce, ale na konci už ho nemusím přemlouvat ani povelovat, zvěř krásně bere sám a běží s ní až ke mně, drží ji a na povel i předsedne. Je to šikulíííííín :) Králíka Fíbo nejdřív vzít nechtěl, ale na druhý pokus ho hezky přinesl až ke mně a odevzdal :) Vlečku srstnaté s chlupatým dummy na konci vypracoval hezky a dummy přinesl :) Nakonec šel třikrát na donášku kachny z hluboké vody a ve všech třech případech ji vynesl na břeh až ke mně a pustil až na povel :) Snad už to bude jen lepší a lepší :)

Pár fotek od Radky po kliknutí na obrázek.

 

3.11.2013 Příprava na PZ

Za vydatného deště jsme se opět vydali na výcvik :D A přežili jsme :D Fíbo zase docela hezky vypracovával vlečky pernaté, ale ještě občas odběhne úplně jinam - když je lom doprava, běží doleva no a pak to prostě nějak dohledá a podobně :D Na louku se na nás přišly podívat i srnky a ne a ne odejít :D

Nakonec donesl Fíbo z dohledávky i zajíčka (za vydatného povzbuzování pana Ulmanna) a vypracoval pěkný marking. Se zvěří začíná Fíbo i předsedat, z čehož mám veeeeeeelkou radost :)

 

20.10.2013 Příprava na PZ

Po dlouhé odmlce jsme začali chodit do skupinky podzimkářů a máme z toho velkou radost :) Fíbo se učí vypracovávat vlečky a začíná je trochu mrvit :D Když je dělal poprvé na Zahradišti tak byl teda šikovnější, teď běhá z jednoho konce pole na druhý a hledá asi myši nebo nevím co :D Vlečky tedy chodíme na stopovačce. Na druhou stranu se moc zlepšil v přinášení zvěře, kde musím vyzdvihnout práci pana Ulmanna, který svým nadšením Fíba vždycky přemluví a to dokonce i na králíka :) Na výcvik chodíme s Ivanou a Torinkou a se Staňou a Lotkou, občas se k nám přidá i Robinek od Ulmannů. Každý pejsek vypracoval tři vlečky pernaté a nakonec ještě dostali dohledávku srstnaté a marking. Fíbo se za tu dobu, co cvičíme u Ulmannů opravdu hodně zlepšil a příští rok se snad vyšvihnem na ty vyšší lovecké zkoušky :)

 

3.8.2013 Víkenďák v Nedvědicích

Fíbo byl opět velmi velmi šikovný :) Na výcvik jsme měli nádherného kačera, byl opravdu výstavní a skoro jako plyšový, až mi ho bylo líto :) Fíbo se nejdřív tvářil, že nic takového nosit nebude, ale pak se nechal přemluvit a s doneseným kačírkem dokonce i předsedl a já jsem si musela zvednout bradu ze země :D

Dělali jsme cvičení na správný úchop a držení zvěře a Fíbo byl i přes velmi horký letní den moc šikovný a cvičení mu šly. Následovala vlečka srstnaté zvěře, králíček byl ještě trošku zmrzlý a Fíbošek šel krásně po stopě a zvěř donesl (to jsem sbírala bradu podruhé :D ). Na vodě dělal trošku neplechu, když se rozhodl, že nosit kachnu na jeden zátah je nuda a položil ji na břehu dva metry předemně :) Pan Ulmann s paní Ulmannovou si pak stoupli ke břehu a jak Fíbo vylízal, škaredě na něj mluvili a on to, mrška, donesl až ke mně, i když se musel ještě třikrát otočit a zjistit, co že se to za ním vlastně děje.

No a nakonec Fíbo vystřihl ještě krásnou vlečku pernaté s jedním lomem, kus pěkně vzal, ale v půlce zase začal kravit a pouštět...no prostě normální Fíbo :D

Fotky od Lucie Pajerové zde.

Fotky od Ulmannů zde.

https://lh5.googleusercontent.com/-DlNk0DcC6Yo/Uf6xVR2_syI/AAAAAAAAYTE/w4iJZZHZb9s/w861-h574-no/IMG_7004.JPG

 

13.7.2013 Víkenďák v Nedvědicích

Zúčastnili jsme se víkendového výcviku zaměřeného na podzimní zkoušky. Hned na začátek Fíbo vystřihl nádherný a bezchybný aport s dummy z vody :) S kachničkou už to bylo trošičku horší, stála jsem daleko od vody, takže ji nedonesl až ke mně, ale napodruhé jsem si stoupla blíže a kachna skončila v mých rukou.  Jinak Fíbo krásně seděl u nohy, na výstřel nereagoval a čekal, až ho pro kachnu pošlu. Následoval marking, který Fíbo už taky zvládá na jedničku. Poté jsme se přesunuli na nedalekou loučku, kde probíhala dohledávka, Fíbo krásně nasál pach bažanta a hezky mi ho přinesl. No a nakonec jsme si vyzkoušeli vlečku pernaté a Fíbo opět krásně čmuchal, našel všechny piškotky, které mu tam pan Ulmann schoval a bážu přinesl :) Nebýt toho, že je to s ním a s nošení zvěře jak na houpačce, už bych s ním šupajdila na nějaké zkoušky :)

(pár fotek od paní Ulmannové po kliknutí na obrázek)

 

23.6.2013

Poprvé jsme se seznámili s handlingem. Nejprve jsme ho zkusili na souši se dvěma dummíky. Fíbo běžel pro první a pak honem chtěl běžet i pro ten druhý, ale nechal se odvolat, a poté znovu poslat pro druhý dummy. Na vodě to taky udělal poprvé hezky a podruhé šel pro bližšího dummy a poté ne a ne donést toho druhého. Moc dobře věděl, že tam je, ale museli jsme ho přemlouvat snad 10 minut, než ho donesl :D Kačenka se mu moc nosit nechtěla, byla už dost jetá, ale aspon ji vzal a poponesl. S bažantíkem na markingu už to bylo lepší, bral a nosil ho lépe, ale flustal předemně. No a nakonec jsme zkoušeli a ukazovali si jak trénovat slídění a chůzi u nohy. Tentokrát nebyl Fíbo tak šikovný, ale od první lekce udělal obrovský pokrok, zvěř už bere ze země sám a snad se bude ještě více zlepšovat :)

 

20.4.2013

Fíbo byl dnes úžasný, krásně a sám nosil velkého bažanta (samozřejmě ještě ne s předsednutím ani krásným držením, ale nesl). Já jsem se zase naběhala a říkám si, že máme vlastně výcvik s fitkem za jednu cenu :D Předvedli jsme, jak jsme pokročili s držením za domácí a úkol a paní Ulmanová nás pochválila :) Fíbo se opravdu hezky předvedl. Dostali jsme zase pár rad, jak docílit toho, aby Fíbo bral dummy hezky uprostřed a moc si s ním nehrál a to je také náš další domácí úkol. Dále jsme dělali ještě dohledávky, kdy Fíbo moc hezky a nadšeně hledá, ale musíme zlepšit práci nosem ;) Předvedli jsme i chůzi u nohy (tu naši :D ) a paní Ulmanová konstatovala známý fakt, že my vlastně umíme všechno tak trošku a nemáme nic dotažené....ano ano ;)

Moc se těším, až pojedeme v květnu na Zahradiště, ale mám obavy, že to nepřežiju :D

 

14.4.2013

Paní Ulmanová za námi přijela na Vinohrady a vzala s sebou fenku Melissu. Nejprve nás nechala předvést aport s dummy. Fíbo docela hezky přinesl a předsedl. Naše standardní přinášení se však paní Ulmanové moc nelíbilo, máme prý "nejistý aport", což znamená, že Fíbo ho sice chvíli drží, ale pak ho nejspíš vyflustne a je mu to jedno. Dostali jsme několik rad, jak aport zlepšit.

Následovala zvěř, již dopředu jsem paní Ulmanovou informovala, že Fíbo zvěř nenosí. Paní Ulmanová šla bažanta schovat, Fíbo ho na "hledej" pěkně našel a klasicky nepřinesl. Když jsem ho povzbuzovala, vzala si bažanta do ruk, házela si s ním a nadšeně křičela, tak se o něj zajímal a trošku do něj i nakusoval.

Poté, co jsme na něj vyzkoušely několik fíglů s Melisou i bez Melisy se zajímal o bažanta daleko víc, ale pořád jej sám nosit nechtěl.
Fíba však báža po chvíli přestal bavit a tak jsme znovu udělali klasický aport s dummy a opět si řekly, jak zlepšit držení aportu. Pak jsme si chvíli povídaly, pesani si odpočinuli a ještě jednou jsme zkusili dohledávku, najednou vidím, jak Fíbo jako první nese bažanta!!! Místo chválení jsem jen ztuhla, vytřeštila oči a neměla jsem slov :D Fíbo samozřejmě kousek předemnou bážu vyflusl a očuchával ho, takže další vylepšení bylo, že jsem nejen Fíba povzbuzovala, když bažanta hledal, ale když s ním sám běžel zpátky, musela jsem rychle běžet na druhou stranu a nadšeně ho volat a zase povzbuzovat :D No to jsem se zapotila, protože paní Ulmanová pořád opakovala: "Teď to musíme dotáhnout, nesmíme toho nechat, tak znovu." :D Takže jsem pořád utíkala tam a zpátky, křičela a radovala se až jsem málem vypustila duši :D To neustále povzbuzování, křepčení a běhání mě teda dost vyčerpalo :D

Fíbo byl úžasný, bažanta přinesl úplně sám asi 5x a dokonce jsem ho u toho stihla i vyfotit. Byla jsem opravdu nadšená a na konci paní Ulmanová prohlásila: "Pche, prý nenosí zvěř, letos si dáte SZVP a pak uvidíme co dál." :D :D :D

Za domácí úkol máme cvičit držení aportu, kdy má Fíbo držet i když u něj stojím, sedím, hladím ho, drbu ho, přiřadím ho k noze atd.